2οι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας 2016

ΡΗΤΟΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 2015-16

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ :

Μαρία Λιτσάρδου, δ.φ. και Ιωάννα Ψευτογιάννη, δ.φ.

2οι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας  2016

Η Ομάδα του Ρητορικού Ομίλου 2015-16 του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης συμμετείχε στους 2ους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας 2016, τους οποίους διοργάνωσαν τα σχολεία: Γερμανική Σχολή Αθηνών, Εκπαιδευτήρια «Πολύτροπη Αρμονία», 1ο ΓΕΛ Παπάγου, Ελληνογαλλική Σχολή «Jeanne d? Arc» και έγιναν υπό την αιγίδα του τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής σχολής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι μαθητές μας από το Ρητορικό Όμιλο του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, οι οποίοι  συμμετείχαν στους 2ους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας 2016 είναι οι εξής:

Γ? Λυκείου: Κακούρη Αλεξία , Νικολάου Χαραλαμπία

Β΄ Λυκείου: Μεσολογγίτης Κωνσταντίνος, Νικολάου Νικόλαος

Α΄ Λυκείου: Έξαρχος Φώτιος, Κομνηνού Πετρίνα, Λασκαρίδης Παύλος,  Μαγνήσαλης   Άγγελος.

Επίσης το Ρητορικό Όμιλο 2015-16  και τους Αγώνες Επιχειρηματολογίας 2016 παρακολούθησε και η Αυγερινού Αικατερίνη, μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου του 3ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης.

Η Ομάδα μας διακρίθηκε ως ένα από τα τέσσερα καλύτερα σχολεία των Αγώνων, στους οποίους συμμετείχαν 60 Σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Επισημαίνεται ότι δύο μαθήτριες του Σχολείου μας συμπεριλήφθηκαν στην 1η Δεκαπεντάδα καλύτερων Ομιλητών των Αγώνων:

η Κακούρη Αλεξία (6η θέση στην κατάταξη με συμμετοχή σε τρεις Αγώνες στους Προημιτελικούς) και

η Νικολάου Χαραλαμπία (10η θέση στην κατάταξη με συμμετοχή σε δύο Αγώνες στους Προημιτελικούς).

Στην 1η Φάση των Αγώνων:  (27 Φεβρουαρίου 2016) έγιναν οι Προκριματικοί  Αγώνες με  Κριτές Πανεπιστημιακούς Καθηγητές, Σχολικούς Συμβούλους και Καθηγητές Σχολείων και με συμμετοχή 30 Ομάδων (29 Σχολεία από Αττική και Πάτρα και 1 μεικτή Ομάδα).

Προκρίνονται για την επόμενη φάση των αγώνων εννέα Σχολεία.

Η Ομάδα Ρητορικού Ομίλου του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης προκρίνεται στην επόμενη φάση των Αγώνων.

Στη 2η Φάση των Αγώνων: στους προημιτελικούς (1-4-2016), 9 ομάδες από τη Βόρειο Ελλάδα (σχολείων τα οποία είχαν προκριθεί με αντίστοιχες διαδικασίες) και οι 9 ομάδες από τα σχολεία της Αττικής και των Πατρών, που είχαν προκριθεί, αγωνίστηκαν στα παρακάτω θέματα:

1. Ο καλλιτέχνης πρέπει να κρίνεται μόνο για το έργο του.
  2. Η απόκτηση υλικών αγαθών δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ευτυχία του ανθρώπου
  3. Η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο πρέπει να γίνεται χωρίς εξετάσεις.

ΚΡΙΤΕΣ ήσαν Πανεπιστημιακοί Καθηγητές, Σχολικοί Σύμβουλοι και Καθηγητές Σχολείων.

Στην 3η Φάση των Αγώνων (2-4-2016): Στους ημιτελικούς αγωνίστηκαν στο χώρο του κεντρικού κτιρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών (Προπύλαια) οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που προκρίθηκαν: της Ελληνογαλλικής Σχολής Jeanne d?Arc, της Γερμανικής Σχολής Αθηνών, του Προτύπου ΓΕΛ της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης και του 3ου ΓΕΛ Βέροιας, με κριτές Πανεπιστημιακούς Καθηγητές και την πρόεδρο του τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κα Μαρίζα Φουντοπούλου και με θέμα

» Η νεανική μόδα διαμορφώνει κοινωνικές ταυτότητες».

Η ομάδα του Προτύπου ΓΕΛ της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης αγωνίστηκε με την ομάδα του 3ου ΓΕΛ Βέροιας  και

η ομάδα της Ελληνογαλλικής Σχολής Jeanne d?Arc αγωνίστηκε με την ομάδα της Γερμανικής Σχολής Αθηνών.

Στον τελικό αγωνίστηκαν η ομάδα της Γερμανικής Σχολής Αθηνών και το 3ο ΓΕΛ Βέροιας με θέμα

«Η επιστημονική έρευνα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιεί   πειραματόζωα».

Την πρώτη θέση κατέλαβε το 3ο ΓΕΛ Βέροιας.

Διαβάστε το κείμενο μιας μαθήτριας του ομίλου

Διαβάστε το  κείμενο  ενός μαθητή του ομίλου