Συμμετοχή στο 4ο Μεσογειακό Μαθητικό Συνέδριο στη Νάπολη Ιταλίας

Το Πρότυπο Γενικό Λύκειο της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης συμμετείχε με 22μελή ομάδα στο 4ο Μεσογειακό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε στη Νάπολη Ιταλίας, στη Βασιλική του San Giovanni Maggiore, με θέμα ?Ελληνορωμαϊκός Πολιτισμός και Ευρωπαϊκή Ιδέα: Από τη συνείδηση της Ιστορίας στη διαμόρφωση της Ευρώπης των Αξιών (Civilt? greco?romana e idea europea: dalla coscienza storica alla creazione dei valori europei)?.

Συγκεκριμένα οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄ Λυκείου: Ανδρομιδά Ελένη, Δουλοπούλου Ελισάβετ, Δρακουλάκου Γεωργία, Θεοδωράτου Ευαγγελία, Ζαχαρόπουλος Σταύρος, Ζώτου Ελισάβετ, Κατσαμπάνη Αντριάνα, Κιουρτσόγλου Ορέστης, Κλάδη-Μόρφη Όλγα, Μπεκιάρης Δημήτριος, Παπαγεωργίου Δανάη, Παπαθεοδώρου Αικατερίνα, Παπαχρήστος Χρήστος, Πετρίδης Ρωμανός, Πίπης Ευάγγελος, Σουσάνη Αθανασία, Σπίνος Ιωάννης, Σπύρου Νικόλαος, Τσάκωνας Παναγιώτης, Χαρίτος Θεοδόσιος με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Θώδη Γεωργίου και κ. Αρναούτη Ειρήνης, παρουσίασαν με επιτυχία εισήγηση με θέμα: ?Η γυναίκα στον αρχαιοελληνικό και στον ρωμαϊκό κόσμο (La donna nel mondo antico Greco e Romano)?.

Δείτε αναρτημένη εδώ την παρουσίαση των μαθητών/τριών στο Συνέδριο:

ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ – Napoli