Διάκριση Δράσεων Ομίλου σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017 υλοποιήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων η ενημερωτική ημερίδα παρουσίασης του ευρωπαϊκού έργου «S.A.M.E. WORLD ? Αειφορία | Ευαισθητοποίηση | Κινητοποίηση | Περιβάλλον στην Παγκόσμια Εκπαίδευση» και η τελετή βράβευσης των συμμετοχών που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Καλών Εκπαιδευτικών Πρακτικών Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ? Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη «Μοιραζόμαστε σχολικές πρακτικές για την αειφορία», του ίδιου έργου.

Η ομάδα του Ομίλου «Ευρωπαϊκά Μονοπάτια Γνώσης των Θετικών Επιστημών» του σχολικού έτους 2016-17 του Π. ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, υπό την επίβλεψη των καθηγητριών κ.κ. Αργύρη Παναγιώτας και Αρναούτη Ειρήνης, συμμετείχε στο διαγωνισμό με τη δράση «Kλιματική Αλλαγή & Επαγγέλματα Επιστήμης, Τεχνολογίας, Μηχανολογίας και Μαθηματικών» και έλαβε την 8η θέση.