Αργύρη Παναγιώτα

Πτυχίο Μαθηματικών με άριστα από την Σχολή Θετικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Κάτοχος δύο Μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών:

• M.Sc στα «Μαθηματικά της Αγοράς και της Παραγωγής» απο το Διαπανεπιστημιακό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. (Συνεργαζόμενα τμήματα: Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Τμήμα Πληροφορικής του ΕΚΠΑ, Τμήμα Μαθηματικών του ΕΚΠΑ)
  • M.ed στην «Ειδική Διδακτική και Μεθοδολογία των Μαθηματικών» απο το Διαπανεπιστημιακό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του ΕΚΠΑ. (Συνεργαζόμενα τμήματα: ΕΚΠΑ: Τμήμα Μαθηματικών- Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της  Επιστήμης-Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ: Τμήμα Επιστημών της Αγωγής –Τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής)
  • Πιστοποίηση α΄ και β΄ επιπέδου στη χρήση και αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας.
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικής Γλώσσας.

Επιστημονικό Έργο

• Συνεργαζόμενο διδακτικό προσωπικό στο μεταπτυχιακό τμήμα «Διδακτική στις Φυσικές Επιστήμες, στην Πληροφορική και την Υπολογιστική Επιστήμη, τα Μαθηματικά και την Επιστήμη των Mηχανικώv (Σ.Τ.Ε.Μ. στην Εκπαίδευση – S.T.E.M. in Education) της Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ). (είναι επιστημονικό έργο;;)
  • Μέλος παιδαγωγικών ομάδων για τη συγγραφή παιδαγωγικού και εκπαιδευτικού διδακτικού υλικού.
  • Δημοσιεύσεις εργασιών και επιστημονικών άρθρων σε συλλογικούς τόμους εθνικών και ευρωπαϊκών συνεδρίων, κατόπιν κρίσης.
  • Εισηγήσεις σε επιμορφωτικές ημερίδες μαθηματικού και εκπαιδευτικού περιεχομένου σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.
  • Παραγωγή διδακτικού υλικού σεναρίων και σχεδίων μαθημάτων διερευνητικής μάθησης, δημοσιευμένα κατόπιν αξιολόγησης του περιεχομένου, σε ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές ιστοσελίδες.
  • Συμμετοχή σε ευρωπαϊκά συνέδρια και εργαστήρια επαγγελματικής ανάπτυξης για την διδασκαλία STEM (Science, Technology, Engineering, Maths).
  • Μέλος της συντακτικής επιτροπής του μαθηματικού περιοδικού Ευκλείδη Α΄ και Β΄.

Επιμορφωτικό Έργο

• Οργάνωση και υλοποίηση επιμορφωτικών δραστηριοτήτων σε εθνικές σχολικές μονάδες για εκπαιδευτικούς, σε τοπικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.
  • Πρέσβειρα της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Επιστημών Scientix. (www.scientix.eu/) & Μέντορας των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Inspiring Science Education, Open discovery για τη σχολική καινοτομία στην εκπαίδευση των θετικών επιστημών (www.inspiringscience.eu/, www.opendiscovery.eu/).

Εκπαιδευτικές δράσεις

• Εθνικός φορέας επαφής του ευρωπαϊκού έργου Erasmus+ 2015-1-ES01-KA219-015618_3 με τίτλο «CineMaths Paradise»
  • Διακρίσεις & Βραβεύσεις σε ευρωπαϊκούς εκπαιδευτικούς διαγωνισμούς.
  • Οργάνωση και συμμετοχή σε καινοτόμες δράσεις και δραστηριότητες σε σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (προγράμματα περιβαλλοντικά, πολιτιστικά και αγωγής υγείας, διαθεματικές ερευνητικές εργασίες, όμιλοι) .

Αναλυτικό Βιογραφικό