Επίσκεψη των Ομίλων Κινηματογράφου και Δημοσιογραφίας στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Την Τετάρτη 5 Απριλίου, οι μαθητές των Ομίλων Κινηματογράφου και Δημοσιογραφίας επισκέφθηκαν την Ταινιοθήκη της Ελλάδος και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την πρώτη σωζόμενη ελληνική ταινία, τις «Περιπέτειες του Βιλλάρ». Η ταινία, διάρκειας 26 λεπτών, γυρίστηκε το 1927 και καταγράφει με παραστατικό και χιουμοριστικό τρόπο τις περιπέτειες ενός Αθηναίου εκείνης της εποχής, παρουσιάζοντας ταυτόχρονα με ιδιαίτερη ζωντάνια την εικόνα της πρωτεύουσας πριν από 100 χρόνια. Μετά την παρακολούθηση της ταινίας οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο μουσείο της Ταινιοθήκης όπου είδαν μεταξύ άλλων μια εντυπωσιακή συλλογή των πρώτων μηχανών προβολής αλλά και πολλά ενδιαφέροντα εκθέματα σχετικά με την ιστορία του κινηματογράφου στην Ελλάδα. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν επίσης στην βιβλιοθήκη της Ταινιοθήκης και ξεφύλλισαν ελληνικά και ξένα βιβλία και περιοδικά για τον κινηματογράφο. Ήταν συνολικά μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία και οι μαθητές αποκόμισαν σημαντικά ερεθίσματα τα οποία θα εκμεταλλευτούν δημιουργικά στην εκπαιδευτική ενασχόλησή τους με την τέχνη του κινηματογράφου.