Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης Πάει Θέατρο

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, στη φετινή δεύτερη χρονιά αυτής της δράσης, προσφέρει σε μαθητές, γονείς και αποφοίτους της την ευκαιρία επιλογής ποιοτικών θεατρικών παραστάσεων, πάντα με μειωμένο εισιτήριο. Μετά την επίσκεψη στο Εθνικό Θέατρο, κατεβαίνουμε στο γειτονικό του θεατρικό κέντρο, το Μεταξουργείο. Έχουμε τη χαρά να σας προσκαλέσουμε στη θεατρική παράσταση Ήρωες, που ανεβαίνει σε έναν προσεγμένο και καλαίσθητο θεατρικό χώρο, στο Νέο Θέατρο της Κατερίνας Βασιλάκου (Προφήτου Δανιήλ 8), σε σκηνοθεσία Νιkita Milivojevic.

Πρόκειται για μια κωμωδία του βραβευμένου θεατρικού συγγραφέα G?rald Sibleyras, που γράφτηκε το 2003 στο Παρίσι. Στη συνέχεια μεταφράστηκε από τον Τομ Στόππαρντ στα αγγλικά και παρουσιάστηκε στο West End του Λονδίνου. Τιμήθηκε με το Lawrence Olivier Best New Comedy Award. Στην Ελλάδα το έργο ανεβαίνει σε μετάφραση Μαριάννας Τόλη. Οι θεατές απολαμβάνουν τη συνύπαρξη επί σκηνής τριών κορυφαίων ελλήνων ηθοποιών, του Γιάννη Φέρτη, του Δημήτρη Πιατά και του Ιεροκλή Μιχαηλίδη που ενσαρκώνουν τους τρεις χαρακτήρες του έργου. Τα κοστούμια της παράστασης σχεδίασε ο Μιχάλης Σδούκος. Εξαιρετικοί οι φωτισμοί της Ελευθερίας Ντεκώ.