Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων -19th International Particle Physics Masterclasses 2023

Την Τετάρτη 29/03 μία πενταμελής ομάδα της Γ? Λυκείου (Κάραλη Καλλιόπη, Μαυρίκος Γιάννης, Προυσαλίδης Μιχάλης, Τζανέτος Γιάννης και Φαλούτσου Στελλίνα) είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τον κόσμο των Κουάρκ και των Λεπτονίων δουλεύοντας με πραγματικά δεδομένα από τα πειράματα του CERN.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου με συμμετοχές σχολείων από όλη την Ελλάδα και διήρκεσε από 09:00π.μ. έως 06:00μ.μ. Στο τέλος τα παιδιά συζήτησαν διαδικτυακά με ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού για τα αποτελέσματα των μετρήσεών τους.

Κατά τη διάρκεια των πρωινών διαλέξεων ενεργοί ερευνητές – επιστήμονες (Νίκος Τράκας, Γιώργος Τσιπολίτης και Γιάννης Νταλιάνης) ανέλυσαν τομείς και μεθόδους της βασικής έρευνας που αφορούν στα στοιχειώδη σωματίδια και τις μεταξύ τους δυνάμεις. Μετά το μεσημεριανό διάλειμμα πραγματοποιήθηκε ερευνητική εργασία στο Διατμηματικό PCLab που βρίσκεται στο Κτήριο του Κεντρικού Υπολογιστή.

Τα παιδιά συνόδεψαν οι καθηγήτριες του σχολείου Διακόνου Μαρία και Τουλάτου Μαργαρίτα.

A group of people posing for a photo

Description automatically generated