Τζάμου Αικατερίνη

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ

• Η Κατερίνα Τζάμου σπούδασε Αρχαιολογία και Ιστορία της Τέχνης στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (1984-1988) και στο Πανεπιστήμιο Paris 1, Panth?on-Sorbonne στο Παρίσι (1989-1995), όπου και ανακηρύχθηκε Διδάκτωρ Ιστορίας της Τέχνης (1996).
  • Εργάστηκε ως ερευνήτρια στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχείων του Γαλλικού Ινστιτούτου Αρχιτεκτονικής καθώς και στο Εθνικό Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης, Κέντρο Georges Pompidou, στο Παρίσι (1990-1994).
  • Δίδαξε στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, στο Πρόγραμμα «Ευρωπαϊκός Πολιτισμός» της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών, στην Θεματική Ενότητα «Ιστορία των Τεχνών στην Ευρώπη» (2002-2011).
  • Εργάστηκε ως ερευνήτρια στο Γραφείο Ερευνών Αρχιτεκτονικής της Ακαδημίας Αθηνών (2009-2012).
  • Εργάστηκε ως εμπειρογνώμων ? ειδική επιστήμων σε προγράμματα του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής: α) σύνταξη και αξιολόγηση Αναλυτικών Προγραμμάτων Σπουδών για τα μαθήματα: Ιστορία, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός, Ιστορία της Τέχνης και β) μετασχολισμός ψηφιακών αντικειμένων πολιτισμικού περιεχομένου.
  • Συνέταξε, ως μέλος ομάδας εργασίας, εκπαιδευτικούς φακέλους για τα έξι μουσεία του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς.
  • Διδάσκει στην Μέση Εκπαίδευση από το 1995.
  • Υπηρέτησε στο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Βαρβακείου Σχολής (με οργανική θέση από το 2004 και με θέση πενταετούς θητείας κατόπιν αξιολόγησης από το 2013 μέχρι και το 2017 που παραιτήθηκε).
  • Για την σχολική χρονιά 2017-2018 αποσπάστηκε, κατόπιν αξιολόγησης, στο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.