Δράση ψυχικής υγείας

Στο πρόγραμμα «Δράσεις ψυχικής υγείας» που λειτουργεί στο σχολείο μας υπό την ευθύνη των Καθηγητών κ. Π. Ματθέ, Α. Τσαχτσαρλή και Σ. Κόλλια, την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 επισκέφτηκε το σχολείο μας ομάδα ειδικών που αποτελούντο από τις Ευφροσύνη Σπανέα, Ψυχολόγος, Κατερίνα Κωστάκη, Ψυχολόγος, Μαριλένα Μανδράκου, Κοινωνική Λειτουργός, Στέλλα Παλαιολόγου, Πολιτικός Επιστήμονας, Λίλα Πίτα, Σύμβουλος Εργασιακής Στήριξης, της Γενικής Γραμματείας Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων.

Το διαδραστικό εργαστήριο με τίτλο: «Η βία στις συντροφικές σχέσεις των εφήβων» πραγματοποιήθηκε στα τρία τμήματα της Β΄ Λυκείου. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις σχέσεις που μπορεί να γίνουν τοξικές και εξαρτητικές σε τέτοιο βαθμό που το θύμα να μην μπορεί να ξεχωρίσει το υγιές από το νοσηρό. Η βία στις συντροφικές σχέσεις των εφήβων ορίζεται ως σωματική, σεξουαλική, ψυχολογική και εκφοβιστική και προορίζεται να προκαλέσει συναισθηματική, σωματική ή κοινωνική ζημιά στον σύντροφο. Είναι ένας σημαντικός τομέας έρευνας, διότι εκτός από τις συνήθεις αρνητικές επιπτώσεις της κακοποίησης, η βία αυτή εμφανίζεται σε ?ια κρίσιμη περίοδο για την κοινωνική αλλά και διανοητική ανάπτυξη ενός ανθρώπου.