Εκδήλωση που συνδιοργάνωσε ο Σύνδεσμος Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης (ΣΑΕΣΣ) με την ΕΣΤΙΑ Ν. Σμύρνης

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση που συνδιοργάνωσε ο Σύνδεσμος Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης (ΣΑΕΣΣ) με την ΕΣΤΙΑ Ν. Σμύρνης συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις μνήμης για την επέτειο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Όσοι παρευρέθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων της ΕΣΤΙΑΣ είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τη βραβευμένη ταινία-ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους της Μαρίας Ηλιού «Σμύρνη, η καταστροφή μιας κοσμοπολίτικης πόλης 1900-1922». Την ταινία προλόγισε η ιστορικός, φιλόλογος της Ευαγγελικής Σχολής και επίτιμο μέλος του Συνδέσμου Αποφοίτων της Ευαγγελικής Σχολής κα Τόνια Καφετζάκη.

Πλέον του πλήθους αποφοίτων της Ευαγγελικής Σχολής και φίλων της ΕΣΤΙΑΣ, στην εκδήλωση παρευρέθηκαν εκπρόσωποι της Εκκλησίας, του Ελληνικού Κοινοβουλίου, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων και δημοτικοί σύμβουλοι.