1ο Ενημερωτικό Δελτίο Δράσεων Ομίλου «Σύνδεση Εκπαίδευσης & Εργασίας»

Η έναρξη των δράσεων του ομίλου «Σύνδεση Εκπαίδευσης & Εργασίας», τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022, πλαισιώθηκε με την συμμετοχή των αποφοίτων του Προτύπου Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, οι οποίοι παρουσίασαν τις εμπειρίες από τη φοίτησή τους στα Τμήματα των Πανεπιστημιακών & Πολυτεχνικών Σχολών,  στα οποία είτε είναι ακόμη φοιτητές είτε έχουν λάβει πρόσφατα το πτυχίο τους.

Οι παρουσιάσεις συμπληρώθηκαν με πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις υλοποίησης διεπιστημονικών/ερευνητικών εργασιών, αλλά και με μεθοδολογικές προσεγγίσεις βιβλιογραφικής επισκόπησης, αντίστοιχες με τα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών του ομίλου, με στόχο τη διερεύνηση για την ενσωμάτωση υπηρεσιών από τα περιβάλλοντα των χώρων εργασίας.

Ευχαριστούμε θερμά για την εθελοντική συμμετοχή τις/ τον :

• Κα Αντωνίου Έλενα, Πτυχιούχο Ιατρικής Σχολής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

• Κα Ζαχαρίου Άννα, Πτυχιούχο Ιατρικής Σχολής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Κ. Μανιάτη Ανδρέα, Φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

• Κα Δρακουλάκου Γεωργία, Φοιτήτρια της Σχολής Αρχικτεκτόνων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Για την κάλυψη των κλίσεων και των προτιμήσεων επαγγελματικής σταδιοδρομίας των μαθητών/ τριών του ομίλου στις 24 Οκτωβρίου 2022, υπήρχαν συμπληρωματικές παρουσιάσεις και προτάσεις ερευνητικών εργασιών. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους/ στις :

• Καρύδη Ευάγγελο: Μηχανολογία, Φυσική, Μαθηματικά.
  • Γάκη Ασπασία : Ψυχολογία & Έρευνα
  • Τσολάκου Σόνια, Απόφοιτος Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης με σπουδές και έρευνα στους τομείς:

Ιατρική Γενετική

Ανοσοπαθολογία του ανθρώπινου σώματος

Γενετική τοξικολογiα

Γενετική του καρκiνου

Ανάπτυξη ζώων

• Σώζο Στέργιο, Απόφοιτος Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης με σπουδές στην Διοικητική Επιστήμη.
  • Θεοφανίδου Αικατερίνη, , Απόφοιτος Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, φοιτήτρια του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.
  • Μελίνα Παπαδημητρίου, Απόφοιτος Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, φοιτήτρια του Τμήματος Βιολογίας του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ευχαριστούμε θερμά τον Πρόεδρο του Συνδέσμου των Αποφοίτων της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, Πνευμονολόγο & Διευθυντή ΕΣΥ, Κ. Τσάτσο Αναστάσιο, για την συμμετοχή του και την υποστήριξη του στις δράσεις του Ομίλου.