Διδακτική άσκηση φοιτητών 2021-2022

Όλοι οι Φιλόλογοι του Λυκείου μας ως εκπαιδευτικοί-μέντορες, ανέλαβαν τη Διδακτική Άσκηση φοιτητών/φοιτητριών εαρινού εξαμήνου ακαδημαϊκού έτους 2021-22 του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών .

Για το Πρόγραμμα αυτό οι εκπαιδευτικοί-μέντορες αναλαμβάνουν τα ακόλουθα:

• υποδοχή των φοιτητών/φοιτητριών, συνάντηση γνωριμίας και συζήτηση-ενημέρωση για τη διεξαγωγή του Προγράμματος στο σχολείο.
  • δειγματική διδασκαλία τους στην Ομάδα των φοιτητών/φοιτητριών και συζήτηση που αποσκοπούν στην εκπαίδευσή τους, ώστε να αναγνωρίζουν ποικίλες διδακτικές παραμέτρους της διδασκαλίας που παρακολούθησαν και να συμπληρώνουν το φύλλο παρατήρησης που αντιστοιχεί σ? αυτήν.
  • ορισμό εκπαιδευτικού-μέντορα ανά φοιτητή/φοιτήτρια.
  • παρακολούθηση μαθημάτων του καθηγητή ? μέντορα από το φοιτητή/τη φοιτήτρια.
  • συζήτηση του εκπαιδευτικού για τα μαθήματα, τις διδακτικές και παιδαγωγικές μεθόδους με το φοιτητή/τη φοιτήτρια που εποπτεύει σε πλαίσια ανατροφοδότησης.
  • προετοιμασία της ατομικής διδασκαλίας του φοιτητή/της φοιτήτριας με ενημέρωση για τη διδακτική ενότητα, υπόδειξη βιβλιογραφίας, συζήτηση του διδακτικού του/της σχεδιασμού, ανταλλαγή απόψεων.
  • παρακολούθηση της ατομικής διδασκαλίας του φοιτητή/της φοιτήτριας και παροχή ανατροφοδοτικών σχολίων.
  • αξιολόγηση του φοιτητή/της φοιτήτριας.
  • συζήτηση με το φοιτητή/φοιτήτρια για τη λειτουργία του σχολείου.

Μέντορες-Εκπαιδευτικοί για το σχολικό έτος 2021-22 είναι οι: Θώδης Γεώργιος, Καρίμαλη Ευαγγελία, Κατσούλη Γεωργία, Κομηνός Δημήτριος, Λιτσάρδου Μαρία, Παπαδάκη Ευθαλία, Τσαχτσαρλή Αικατερίνη και Ψευτογιάννη Ιωάννα.

Υπεύθυνοι της Διδακτικής Άσκησης είναι οι εκπαιδευτικοί: Θώδης Γεώργιος και Λιτσάρδου Μαρία.