Επιμορφωτική ενημέρωση στην παροχή Πρώτων Βοηθειών για τους γονείς ? κηδεμόνες και μαθητές του σχολείου μας.

iSAVElives_ΠΡΟΤΥΠΟ POSTER_FB_ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.jpg

Την Δευτέρα 21-03-2022 στις 18:00 ? 21:30, υλοποιήθηκε σε κοινή συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων του Πρότυπου Λυκείου και Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής, εξ αποστάσεως επιμορφωτική ενημέρωση – webinar, σε βασικές αρχές Πρώτων Βοηθειών, από τον Ελληνικό Ανθρωπιστικό Οργανισμό Kids Save lives ? Τα παιδιά σώζουν ζωές.

Στόχος ήταν η ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας, των μαθητών /μαθητριών, των εκπαιδευτικών και των οικογενειών, στην πρόληψη και αντιμετώπιση απειλητικών για τη ζωή καταστάσεων, από έμπειρους επιμορφωτές με εξειδίκευση σε μαθήματα Πρώτων Βοηθειών σε σχολεία και σε ενηλίκους.

Η δράση οργανώθηκε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Αλεξοπούλου Σοφίας και κ. Σάρλα Γιώργου.

Χ. Δ. Φανίδης