Παρουσίες…στον Όμιλο Μαθηματικών 2022…

Ο βραβευμένος μαθητής μας, από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, με Γ΄ βραβείο στην 39η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα 2022,  Δημήτρης Κασιμάτης της Γ΄ λυκείου, δούλεψε με τους μικρότερους μαθητές του Ομίλου Μαθηματικών του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, την Παρασκευή 01/04/2022 στην επίλυση προβλημάτων διαγωνισμών. Είχε εξαιρετική διάδραση με τους μαθητές του ομίλου ? οι περισσότεροι εκ των οποίων (19 μαθητές) συμμετείχαν στον ίδιο διαγωνισμό, διαγωνιζόμενοι μεγαλύτερους μαθητές όλων των τάξεων του λυκείου στα ίδια θέματα, μετά από πανελλαδική επιλογή μεταξύ περισσοτέρων από 18.000 μαθητών. Συγκεκριμένα, συζήτησαν τις ιδέες τους για την επίλυση επιλεγμένων προβλημάτων και ο Δημήτρης, τους ανέδειξε τη σημασία της επιμονής και της υπομονής, ώστε μία τους  βασική ιδέα να εξελιχθεί στην κατάκτηση μίας σπουδαίας επίλυσης ενός τέτοιου προβλήματος. Επιπλέον, με αφετηρία δικές τους ιδέες καθοδήγησε υποδειγματικά τους μαθητές σε λύσεις. Σημαντικότερο βέβαια από όλα είναι οι μαθητές μας σε κάθε στιγμή της ζωής τους να μαθαίνουν ? μέσω συμμαθητών τους και οικείων σε αυτούς προσώπων, όπως ο Δημήτρης, πώς το ήθος και η σκληρή δουλειά σε καθιστούν ικανό να κατακτάς τη χαρά της γνώσης και της δημιουργίας, που μπορεί να οδηγήσουν και στην επιτυχία.

Δημήτρη, σε ευχαριστούμε και σου ευχόμαστε καλή επιτυχία στον ερχόμενο προκριματικό για την επιλογή των Εθνικών Ομάδων Μαθηματικών 2022. Καλή διασκέδαση με τα προβλήματα με τα οποία θα διαγωνιστείς εκεί το διήμερο 16/17-04-2022.

Ο υπεύθυνος του ομίλου

Σωτήρης Χασάπης