Εκδήλωση ενημε?ρωσης για την προφυ?λαξη απο? το AIDS και τα σεξουαλικω?ς μεταδιδο?μενα νοση?ματα

Στις 22/2/2022 την 1η και 2η ώρα τα τμήματα της Β Λυκείου παρακολούθησαν το

Εκπαιδευτικο? προ?γραμμα ενημε?ρωσης της Ελληνικη?ς Εταιρει?ας Μελε?της και Αντιμετω?πισης του AIDS (Ε.Ε.Μ.Α.Α.) για την προφυ?λαξη απο? το AIDS και τα Σεξουαλικω?ς Μεταδιδο?μενα Νοση?ματα (Σ.Μ.Ν.).

Ομιλητής ήταν ο Δρ. Πετρίδης Παύλος, Ιατρός, Ορθοπεδικός Μέλος Ε.Ε.Μ.Α.Α. , συντονιστής του εκπαιδευτικού προγράμματος. Η εκδήλωση ενημέρωσης έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας.

Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα μέσα από παιχνίδι ρόλων, καθώς και αρκετών διαδραστικών ερωτήσεων, στις οποίες απαντούσαν άμεσα με την χρήση προσωπικών buzzers που ήταν συνδεδεμένα με την παρουσίαση του Ομιλητή, να ενημερωθούν γύρω από τα ΣΜΝ με άρτιο, άμεσο και κατανοητό επιστημονικό λόγο από τον Ομιλητή Δρ. Πετριδη.

Στην συνέχεια όσοι μαθητές το επιθυμούσαν ρώτησαν τον Δρ. Πετριδη τις απορίες τους, ενώ μέσω εκπαιδευτικού υλικού που θα τους διαθέσει ο Ομιλητής θα οργανώσουν και θα παρουσιάσουν ένα θέμα που αφορά τα ΣΜΝ.

Παρακάτω ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση Εικόνα

Εικόνα