Δράσεις του Ομίλου «Σύνδεση Εκπαίδευσης και Εργασίας»

Ενημερωτικό Δελτίο των δράσεων

του Ομίλου «Σύνδεση Εκπαίδευσης και Εργασίας»

(10.01.2022-20.02.2022)

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός Αργύρη Παναγιώτα (Μαθηματικός)

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου συμμετείχαν εθελοντικά στην Επιστήμη των Πολιτών (Citizen Science) μέσω της μεγαλύτερης και πιο δημοφιλούς πλατφόρμας στον κόσμο Zooniverse. Η επιστήμη των πολιτών αποτελεί ένα σημαντικό πεδίο έρευνας στην εκπαίδευση. Η επιστήμη των πολιτών κερδίζει δημοτικότητα και ένα μεγάλο μέρος της έρευνας αποδεικνύει τώρα την εφαρμοσιμότητα και το ρόλο της στην προώθηση της επιστημονικής γνώσης. Οι μαθητές, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα τους, ανέλαβαν τον ρόλο του ερευνητή για την εθελοντική συμμετοχή τους σε εκπαιδευτικά έργα σχετικά με την Βιολογία και την Ιατρική (Etch A Cell ? ER3, Το Ενδοπλασματικό Δίκτυο ? μία από τις μεγαλύτερες δομές στα κύτταρα σας!, Monkey Health Explorer, Ανίχνευση οδοντικών ασθενειών, Node Code Breakers: αναζήτηση μοτίβων σε λεμφαδένες), τις κοινωνικές επιστήμες και την Φυσική (Gravity Spy, Radio Meteor Zoo)

Ομάδα 4 μαθητών/τριών στις 07/02/2022 πραγματοποίησαν προγραμματισμένη επίσκεψη στο Συν- Κινήσεις: Κέντρο για την Ψυχική Υγεία, την Τέχνη και την Κοινότητα. ΚοινΣεΠ

Η επίσκεψη ήταν δομημένη σε τρεις ενότητες:

Α)

• Υποδοχή και Γνωριμία ως ομάδα
  • Αναφορά και συζήτηση γύρω από τις προσδοκίες και τα ενδιαφέροντα των μαθητριών/των
  • Δομή και λειτουργία του γραφείου μας
  • Παραπομπή, εξυπηρέτηση και αίτημα ενδιαφερόμενων-πελατών
  • Ειδικότητα Κοινωνικού Λειτουργού
  • Διεπιστημονική ομάδα ?μοντέλο και
  • Συνεργασία ειδικοτήτων, διάκριση ειδικοτήτων
  • Ψυχολόγος- Ψυχολογία και εξειδικεύσεις στο πεδίο της Ψυχολογίας

Β)Συμβουλευτική ? Ψυχοθεραπεία

• Ορισμοί και Θεωρητικές προσεγγίσεις
  • οι δυνατότητες και το είδος των υπηρεσιών που παρέχει το Κέντρο για συμβουλευτική, ψυχοθεραπεία, εποπτεία, σεμιναριακή εκπαίδευση, φροντίδα, κ.λ.π

Γ) Προσομοίωση

• Ατομική συνεδρία
  • Συνεδρία ζεύγους
  • Οικογενειακή συνεδρία

Ευχαριστούμε θερμά για την φιλοξενία των μαθητών τις υπεύθυνες του Κέντρου:

• Δώρα Δεδέσκη

Ψυχολόγος/Δραματοθεραπεύτρια

• Μαργαρίτα Μιχελή

Ψυχολόγος/ Οικογενειακή θεραπεύτρια

• Κωνσταντίνα Εικοσιπεντάρχου

Κοινωνική Λειτουργός/Δραματοθεραπεύτρια/Σκηνοθέτις

Στις 15/02/2022 ομάδα 12 μαθητών επισκέφτηκαν την κλινική ΡΕΑ.

Τις πιο θερμές μας ευχαριστίες στον κ. Κονδύλη Παύλο (Γυναικολόγος-Μαιευτήρας), μέλος του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης για τον προγραμματισμό και την εξαιρετική οργάνωση της εκπαιδευτικής επίσκεψης. Η σκίαση εργασίας πολλών και διαφορετικών τμημάτων της κλινικής (ογκολογικό, κυτταρολογικό, τμήμα υπερήχων και απεικονίσεων, παθολογοανατομικό, εξωσωματικής γονιμοποίησης, γαστρεντερολογικό) ήταν υπεράνω των αναμενόμενων προσδοκιών μας. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά που έχουν εκφράσει την επιθυμία τους να ακολουθήσουν Επιστήμες Υγείας.

Ήταν είναι ιδιαίτερη τιμή και χαρά μας και η συνάντηση με τον Καθηγητή Μαιευτικής Γυναικολογίας κ. Κρεατσά, Απόφοιτο της Ευαγγελικής Σχολής.

Τον ευχαριστούμε θερμά και το πολύτιμό δώρο, το οποίο θα αξιοποιηθεί σε δράσεις σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, ως ένας πολύ σημαντικός επιστημονικός οδηγός.

H υπεύθυνη εκπαιδευτικός κα Αργύρη Παναγιώτα (Μαθηματικός) και η κα Ταλιούρη Ειρήνη (Βιολόγος), συνοδοί της εκπαιδευτικής επίσκεψης θέλουν να εκφράσουν τις ευχαριστίες τους και τα καλύτερα σχόλια στο τμήμα προσωπικού, στο τμήμα marketing, στην προϊσταμένη του τμήματος Μαιευτικής, αλλά και σε όλους τους εκπροσώπους των τμημάτων που υποδέχτηκαν τους μαθητές/τριες και αφιέρωσαν χρόνο για να τους παρέχουν πληροφορίες για τα μέσα, τους τρόπους και τις λειτουργίες που εκτελούν για την παροχή των υπηρεσιών υγείας.