Διαθεματική δραστηριότητα Βιολογίας και Φυσικής Αγωγής

Στις 20/12/2021 εφαρμόστηκε στην Α΄ Λυκείου η διαθεματική δραστηριότητα του μαθήματος της Βιολογίας και της Φυσικής Αγωγής με τίτλο ?Cardio Day? .

Οι διδακτικοί στόχοι της δραστηριότητας ήταν η κατανόηση της μέτρησης του σφυγμού, η σημασία του και η διαφοροποίηση του πριν και μετά από διάφορες μορφές αθλητικής δραστηριότητας. Επιπρόσθετος στόχος της δραστηριότητας ήταν και η μετάδοση της γνώσης (student to student teaching) της έννοιας του σφυγμού και του παλμού από τους μαθητές της Α΄ Λυκείου στους μαθητές του Γυμνασίου (π.χ Α΄ τάξης) που είχαν και αυτοί Γυμναστική στην αυλή.

Τηρήθηκαν όλα τα μέτρα ασφαλείας στην διεξαγωγή των ασκήσεων αλλά και στην επαφή των δυο διαφορετικών βαθμίδων εκπαίδευσης.

Oι μαθητές της Α΄ Λυκείου τέλος έχοντας ένα φύλλο εργασίας προσαρμοσμένο στην δραστηριότητα έπρεπε να καταγράφουν τους σφυγμούς τους πριν και μετά (σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα) το τρέξιμο, το βόλεϋ, μπάσκετ και  το ποδόσφαιρο.

Συνεργάστηκαν οι Καθηγητές:

Σάρλας Γεω?ργιος, Καθηγητη?ς Φυσικη?ς Αγωγη?ς