Δράση στο μάθημα της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Λυκείου

Η παράδοξη γοητεία του Γιάννη Σκαρίμπα

Στα πλαίσια του μαθήματος της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας και πιο συγκεκριμένα με αφορμή τη διδασκαλία του διηγήματος του Γιάννη Σκαρίμπα, «Τρεις άδειες καρέκλες» στο τμήμα Β1, η φιλόλογος κα Ευθαλία Παπαδάκη προσκάλεσε, στις 5 Νοεμβρίου του 2021, την καθηγήτρια της Νέας Ελληνικής Φιλολογίας του τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών κυρία Κατερίνα Κωστίου[1] να συνομιλήσει διαδικτυακά με τις μαθήτριες και τους μαθητές.

Η κυρία Κωστίου έχει ασχοληθεί εκτεταμένα με την έκδοση και την ανάλυση του έργου του Γ. Σκαρίμπα. Αφηγήθηκε πως η ίδια ανακάλυψε την ιδιότυπη γραφή του σε μια εποχή που γενικώς επεριφρονείτο, εξαιτίας της ιδιαιτερότητας αυτής, στην ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, και συνομίλησε με τα παιδιά για τη δική τους εμπειρία από την επαφή τους με το συγκεκριμένο κείμενο και την ιδιότυπη χρήση της σάτιρας, της ειρωνείας, της παρωδίας και του χιούμορ στο έργο του.

1. Για το βιογραφικό της βλ. http://philology.upatras.gr/teachers/kostiou-katerina/ ?