Καλή Χρονιά!

εύχονται στους γονείς και στους μαθητές / μαθήτριες του Σχολείου

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Πρόσκληση σε επιμορφωτική συνάντηση

Η πρώτη συνάντηση των παλιών και των υποψήφιων Teachers4Europe θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 11 Ιανουαρίου 2018 στο Θέατρο του Πρότυπου ΓΕΛ της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης Λέσβου 4, Νέα Σμύρνη στις 15.30 το απόγευμα.

Δείτε εδώ την πρόσκληση.

Διάκριση Δράσεων Ομίλου σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017 υλοποιήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων η ενημερωτική ημερίδα παρουσίασης του ευρωπαϊκού έργου «S.A.M.E. WORLD – Αειφορία | Ευαισθητοποίηση | Κινητοποίηση | Περιβάλλον στην Παγκόσμια Εκπαίδευση» και η τελετή βράβευσης των συμμετοχών που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Καλών Εκπαιδευτικών Πρακτικών Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης – Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη «Μοιραζόμαστε σχολικές πρακτικές για την αειφορία», του ίδιου έργου.

Η ομάδα του Ομίλου «Ευρωπαϊκά Μονοπάτια Γνώσης των Θετικών Επιστημών» του σχολικού έτους 2016-17 του Π. ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, υπό την επίβλεψη των καθηγητριών κ.κ. Αργύρη Παναγιώτας και Αρναούτη Ειρήνης, συμμετείχε στο διαγωνισμό με τη δράση «Kλιματική Αλλαγή & Επαγγέλματα Επιστήμης, Τεχνολογίας, Μηχανολογίας και Μαθηματικών» και έλαβε την 8η θέση.

Πρωτιά της Σχολής μας στον τοπικό διαγωνισμό EUSO

Το Σάββατο 9/12 διεξήχθη στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αλίμου η τοπική προκριματική φάση του διαγωνισμού EUSO (Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών).

Ο διαγωνισμός EUSO είναι ιδιαίτερος μιας που συνδυάζει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

• Είναι εργαστηριακός. Οι μαθητές δοκιμάζονται στην εκτέλεση πειραματικών διεργασιών και την ανάλυση των πειραματικών τους δεδομένων με στόχο την εξαγωγή συμπερασμάτων.

• Είναι διεπιστημονικός. Πρόκειται για έναν τρίωρο διαγωνισμό, κατά τη διάρκεια του οποίου οι μαθητές δοκιμάζονται εργαστηριακά στη φυσική, τη χημεία και τη βιολογία.

• Είναι ομαδοσυνεργατικός. Εν αντιθέσει προς άλλους γραπτούς διαγωνισμούς, κάθε σχολείο συμμετέχει με 3μελή ομάδα μαθητών.

Οι μαθητές προκειμένου να επιτύχουν το στόχο τους οφείλουν να συνεργαστούν. Στον τοπικό διαγωνισμό συμμετείχαν 7 σχολεία από την περιοχή ευθύνης του Ε.Κ.Φ.Ε. Νέας Σμύρνης και το Λύκειό μας κατέλαβε την πρώτη θέση μεταξύ αυτών.

Η ομάδα μας αποτελείτο από τους μαθητές Χρίστο Κονίδα, Πέτρο Πανηγυράκη, Χρύσα Πανηγυράκη και Περσεφόνη Πολάκη. Οι συγκεκριμένοι μαθητές αποτέλεσαν μέρος μιας ευρύτερης ομάδας μαθητών που προετοιμάστηκε για το συγκεκριμένο διαγωνισμό.

Την προετοιμασία των μαθητών μας ανέλαβαν οι καθηγητές της Σχολής μας Δρ. Μαρία Διακόνου (Φυσική), Γεράσιμος Θεοδωρίδης (Βιολογία), Δρ. Χρύσα Αγγελίδου και Δρ. Χριστόδουλος Μακεδόνας (Χημεία).

Πρωτιά της Σχολής μας στον τοπικό διαγωνισμό EUSO

Το Σάββατο 9/12/2017 διεξήχθη στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αλίμου η τοπική προκριματική φάση του διαγωνισμού EUSO (Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών).

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρει τα παιδιά και τους καθηγητές και ευχόμαστε την καλύτερη δυνατή εκπροσώπηση της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό!

«Μαθηματικά & Βιολογία: Μία ισχυρή διασύνδεση»

Την Κυριακή 10.12 και ώρα 18.00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Πρότυπου Λυκείου της Ευαγγελικής Σχολής, στα πλαίσια του ομίλου ‘Ευρωπαϊκά μονοπάτια γνώσης Θετικών επιστημών’ με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Αργύρη Παναγιώτα (Μαθηματικό),θα πραγματοποιηθεί η διάλεξη «Μαθηματικά & Βιολογία: Μία ισχυρή διασύνδεση», απο την Ομότιμη Καθηγήτρια του Εθνικού & Καποδιστριακού Παναπεπιστημίου Αθηνών Κα Χρυσαφίνου Ουρανία.
Η διάλεξη είναι ανοιχτή σε όλους τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και κηδεμόνες που επιθυμούν να συζητήσουν για τον σημαντικό ρόλο των Μαθηματικών στην επιστήμη της Βιολογίας.

Πρόσκληση σε επιμορφωτικές συναντήσεις φιλολόγων

Καλούνται οι φιλόλογοι να παρακολουθήσουν, εφόσον το επιθυμούν, σειρά επιμορφωτικών σεμιναρίων, σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου, ώρες 12.00 – 15.00:

Σεμινάριο και βιωματικό εργαστήριο με θέμα: «Το κοινωνικό φύλο στη σκηνή του (νέο)ελληνικού θεάτρου: μια πρόταση για τη συνδιδασκαλία των δύο ενοτήτων Φύλα &Λογοτεχνία και Θέατρο στην Α΄ Λυκείου».

Τόπος: Αμφιθέατρο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης (Λέσβου 4, Ν. Σμύρνη, στάση τραμ Ευαγγελική Σχολή).

Εισηγήτρια: Καλυψώ Λάζου, εκπαιδευτικός Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής.

Η διδακτική πρόταση περιλαμβάνει θεωρητικά εισαγωγικά κείμενα, κριτικά θεατρικά σημειώματα, αποσπάσματα από επιλεγμένα θεατρικά έργα, που δεν ανθολογούνται, στην πλειοψηφία τους στα σχολικά εγχειρίδια, ενώ μέσα από το βιωματικό εργαστήριο προτείνει τρόπους ανάδειξης του θεατρικού χαρακτήρα των έργων στη διδακτική πράξη. Ωστόσο, το σεμινάριο προσφέρει ιδέες όχι μόνο στους διδάσκοντες τη Λογοτεχνία στην Α΄ ΓΕΛ, αλλά και σε οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για τη διδασκαλία του θεάτρου στο σχολείο, εστιάζοντας στους τρόπους, με τους οποίους η έμφυλη ταυτότητα κατασκευάζεται επί σκηνής

Δειγματικες διδασκαλίες στο μάθημα των Θρησκευτικών

Οι ημερομηνίες για τις δειγματικές διδασκαλίες στο μάθημα των Θρησκευτικών, που θα παρακολουθήσουν οι φοιτητές/φοιτήτριες του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας του ΕΚΠΑ είναι οι παρακάτω:

Α) Δευτέρα 11/12/2017  , διδακτική ώρα 2η και 3η, τμήμα Α3 Λυκείου. Όνομα διδάσκοντος Ευθυμία Παπανδρέου.

Β) Τρίτη 12/12/2017, διδακτική ώρα 4η και 5η , τμήμα Β2 Λυκείου.

Όνομα διδάσκοντος Ευθυμία Παπανδρέου.