Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης Πάει Θέατρο

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, στη φετινή δεύτερη χρονιά αυτής της δράσης, προσφέρει σε μαθητές, γονείς και αποφοίτους της την ευκαιρία επιλογής ποιοτικών θεατρικών παραστάσεων, πάντα με μειωμένο εισιτήριο. Λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, η Σχολή έχει τη χαρά να προσκαλέσει το θεατρόφιλο κοινό σε έναν ιστορικό χώρο, στην Κεντρική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου (Αγίου Κωνσταντίνου 22), έργο του αρχιτέκτονα Ερνέστου Τσίλλερ, για να παρακολουθήσει την παράσταση Πέερ Γκυντ, του Ερρίκου Ίψεν σε σκηνοθεσία Δημήτρη Λιγνάδη.

Το εξωλογικό και πολυεπίπεδο παραμύθι του Πέερ Γκυντ, ο οποίος ήταν πραγματικό πρόσωπο, βασισμένο σε νορβηγικά παραμύθια, λόγω της έκτασης και του περιεχομένου του έργου του αποτελεί πάντα ένα στοίχημα για τη σκηνική του αναπαράσταση. Λέγεται πως, όταν ο Ίψεν ρωτήθηκε πώς θα σκηνοθετούσε το έργο, απάντησε: «Εγώ θα το ανέβαζα στο ραδιόφωνο». Το έργο ανεβαίνει σε ελληνική σκηνή ύστερα από πολλά χρόνια, σε νέα μετάφραση Γιώργου Δεπάστα, με τον Δημήτρη Λιγνάδη, να μοιράζεται τον ομώνυμο πρωταγωνιστικό ρόλο με τρεις νέους ηθοποιούς του Εθνικού Θεάτρου και με ένα θίασο εξαιρετικών ηθοποιών σε μια παράσταση που ακροβατεί ανάμεσα στην πραγματικότητα και τη φαντασία.

Η Σχολή εξασφάλισε 50 εισιτήρια, στην προνομιακή τιμή των 10 ευρώ το καθένα, για την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2017, στις 20.00. Για καλύτερη ορατότητα στη σκηνή, προτιμήθηκε οι θέσεις αυτές να ζητηθούν στον κεντρικό εξώστη του θεάτρου.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι και την Πέμπτη, 07 Δεκεμβρίου 2017, στην ηλεκτρονική διεύθυνση evangeliki.school@gmail.com. Στη δήλωση παρακαλούνται να αναγράφουν το ονοματεπώνυμο, το κινητό τηλέφωνο του προσώπου επικοινωνίας, και τον αριθμό εισιτηρίων που επιθυμούν να κρατήσουν. Μέχρι την ίδια ημερομηνία, παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα. Οι μαθητές  του Γυμνασίου και Λυκείου παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα στην κυρία Καλυψώ Λάζου, στο Λύκειο της Σχολής. Εναλλακτικά οι μαθητές του Γυμνασίου μπορούν να παραδίδουν τα χρήματα στον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου, κύριο Μιχάλη Μιχαλιό και του Λυκείου στον Υποδιευθυντή του Λυκείου, κύριο Σωτήρη Χασάπη. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Βιωματικά ομαδικά εργαστήρια μαθητών και εκπαιδευτικών με ειδικούς επαγγελματίες και επιστήμονες.

Υστερα από την επιτυχία των τριών συναντήσεων, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας προσκαλέσουμε στην 4η και τελευταία συνάντηση. Πρόκειται για ένα βιωματικό εργαστήριο που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 17:30 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της Σχολής, Λέσβου 4, Ν.Σμύρνη, στον 1ο όροφο. Η εκδήλωση απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου και σε γονείς μαθητών.

Προσκεκλημένοι σε αυτή τη συνάντηση πανεπιστημιακοί καθηγητές, επιστήμονες και ερευνητές θα παρουσιάσουν δείγματα της δουλειά τους. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της συνάντησης.

Η δράση αυτή υποστηρίζεται από την εκπαιδευτικό κα Αργύρη Παναγιώτα, Μαθηματικό του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης και συνδιοργανώνεται από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Λυκείου της Ευαγγελικής Σχολής καθώς και το Σύνδεσμο αποφοίτων.

Συμμετοχή στο 4ο Μεσογειακό Μαθητικό Συνέδριο στη Νάπολη Ιταλίας

Το Πρότυπο Γενικό Λύκειο της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης συμμετείχε με 22μελή ομάδα στο 4ο Μεσογειακό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε στη Νάπολη Ιταλίας, στη Βασιλική του San Giovanni Maggiore, με θέμα “Ελληνορωμαϊκός Πολιτισμός και Ευρωπαϊκή Ιδέα: Από τη συνείδηση της Ιστορίας στη διαμόρφωση της Ευρώπης των Αξιών (Civiltà grecoromana e idea europea: dalla coscienza storica alla creazione dei valori europei)”.

Συγκεκριμένα οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄ Λυκείου: Ανδρομιδά Ελένη, Δουλοπούλου Ελισάβετ, Δρακουλάκου Γεωργία, Θεοδωράτου Ευαγγελία, Ζαχαρόπουλος Σταύρος, Ζώτου Ελισάβετ, Κατσαμπάνη Αντριάνα, Κιουρτσόγλου Ορέστης, Κλάδη-Μόρφη Όλγα, Μπεκιάρης Δημήτριος, Παπαγεωργίου Δανάη, Παπαθεοδώρου Αικατερίνα, Παπαχρήστος Χρήστος, Πετρίδης Ρωμανός, Πίπης Ευάγγελος, Σουσάνη Αθανασία, Σπίνος Ιωάννης, Σπύρου Νικόλαος, Τσάκωνας Παναγιώτης, Χαρίτος Θεοδόσιος με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Θώδη Γεωργίου και κ. Αρναούτη Ειρήνης, παρουσίασαν με επιτυχία εισήγηση με θέμα: “Η γυναίκα στον αρχαιοελληνικό και στον ρωμαϊκό κόσμο (La donna nel mondo antico Greco e Romano)”.

Τακτικές Ενημερώσεις Γονέων/Κηδεμόνων

Οι καθηγητές του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής θα ενημερώνουν τους γονείς/κηδεμόνων των μαθητών/μαθητριών του Λυκείου κάθε 2η Τετάρτη, αρχής γενομένης από την Τετάρτη 18/10/2017. Για να κατεβάσετε το πρόγραμμα πατείστε εδώ