To Λύκειο της Ευαγγελικής Σχολής στο 3ο Διεθνές Συνέδριο για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας

Το Συνέδριο διεξήχθη στη Λάρισα στις 13-15 Οκτωβρίου 2017.

Οι καθηγήτριες Αγγελίδου Χρυσή και Αρναούτη Ειρήνη παρουσίασαν τη διαθεματική εισήγησή τους με θέμα «Δημιουργία Ντοκιμαντέρ για τις Παγκόσμιες Φυσικές Προστατευόμενες  Περιοχές στην Αγγλική Γλώσσα», η οποία σχεδιάστηκε και ολοκληρώθηκε  στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής της Α΄ Λυκείου «Γεωλογία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων» κατά το σχολικό έτος 2016-2017.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δημιουργία του ντοκιμαντέρ είναι οι Aναγνωστόπουλος Θρασύβουλος, Αντζουλάτος Νικόλαος, Βαφέας Βασίλειος, Γαλανός Σταμάτιος, Γκογιάννος Ιωσήφ, Γκριτζάπης Μιχαήλ, Διαμαντής Δημήτριος, Εμμανουήλ Παντελεήμων, Ζαχαρίου Ελισάβετ, Καραγιαννάκη Ειρήνη, Κασκαρέλης Αλκιβιάδης, Κερκουλάς Δικαίος, Κονίδας Χρήστος, Λειβαδάρα Μαρία, Μπασδέκης Παναγιώτης, Νικηφοράκης Γεώργιος και Πανηγυράκης Πέτρος.

ΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Το πρόγραμμα για τις δειγματικές διδασκαλίες που θα παρακολουθήσουν οι φοιτητές/φοιτήτριες του Ιστορικού – Αρχαιολογικού Τμήματος του ΕΚΠΑ για το χειμερινό εξάμηνο του σχολ. έτους 2017 – 2018 είναι το ακόλουθο :

Deigm 2017 2018 Xeim Istor Arxaiol

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης Πάει Θέατρο

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, στη φετινή δεύτερη χρονιά αυτής της δράσης, προσφέρει σε μαθητές, γονείς και αποφοίτους της την ευκαιρία επιλογής ποιοτικών θεατρικών παραστάσεων, πάντα με μειωμένο εισιτήριο. Υποδεχόμαστε λοιπόν τον φετινό Νοέμβριο με δύο προτάσεις για αμερικανικό θέατρο από κορυφαίους του είδους.

Η πρώτη επιλογή είναι η πολυδιαφημισμένη παράσταση Το τίμημα του Άρθρουρ Μίλλερ, που ανεβαίνει στο θέατρο Ιλίσια (Παπαδιαμαντοπούλου, 4). Μάς δίνεται η δυνατότητα να απολαύσουμε έναν από τους σημαντικότερους Έλληνες ηθοποιούς, τον Γιώργο Μιχαλακόπουλο, σκηνοθετημένο από την κόρη του Ιωάννα Μιχαλακοπούλου, σε μια δυνατή ερμηνεία στον ρόλο του γέρου Ρωσοεβραίου παλαιοπώλη Σόλομον. Τον σπουδαίο ηθοποιό πλαισιώνουν ο Γεράσιμος Σκιαδαρέσης, ο Χρήστος Σαπουντζής και η Ρένια Λουϊζίδου.

Η Σχολή εξασφάλισε 35 εισιτήρια, στην προνομιακή τιμή των 12 ευρώ το καθένα, για την Κυριακή, 5 Νοεμβρίου 2017, στις 19.00. Για την εξασφάλιση καλύτερης ορατότητας στη σκηνή, προτιμήθηκε οι θέσεις αυτές να ζητηθούν στον εξώστη του θεάτρου.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι και την Τετάρτη, 01 Νοεμβρίου 2017, στην ηλεκτρονική διεύθυνση evangeliki.school@gmail.com. Στη δήλωση παρακαλούνται να αναγράφουν το ονοματεπώνυμο, το κινητό τηλέφωνο του προσώπου επικοινωνίας, την παράσταση που επιθυμούν να παρακολουθήσουν και τον αριθμό εισιτηρίων που επιθυμούν να κρατήσουν. Μέχρι την ίδια ημερομηνία, παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα. Οι μαθητές  του Γυμνασίου και Λυκείου παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα στην κυρία Καλυψώ Λάζου, στο Λύκειο της Σχολής. Εναλλακτικά οι μαθητές του Γυμνασίου μπορούν να παραδίδουν τα χρήματα στον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου, κύριο Μιχάλη Μιχαλιό και του Λυκείου στον Υποδιευθυντή του Λυκείου, κύριο Σωτήρη Χασάπη. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Η δεύτερη επιλογή μας για τον φετινό Νοέμβριο είναι μία παράσταση που κατά τη γνώμη μας απευθύνεται περισσότερο σε ενήλικο κοινό, καθώς πραγματεύεται τη μοναξιά, τη φυσική φθορά και τον θάνατο που οφείλεται στα προχωρημένα γηρατειά. Πρόκειται για τις Τρεις ψηλές γυναίκες, του Έντουαρντ Άλμπι, που ανεβαίνει για δεύτερη χρονιά στο Θέατρο της οδού Κεφαλληνίας (Σκηνή Α΄), σε σκηνοθεσία Άρη Τρουπάκη. Η Μπέτυ Αρβανίτη, σε ένα πραγματικό ρεσιτάλ ηθοποιίας, ενσαρκώνει μια γυναίκα, που στα 91 της χρόνια,  διαλέγεται επί σκηνής με τον ώριμο εαυτό της (Μαρία Κεχαγιόγλου) και τη νεανική της ηλικία (Νεφέλη Κουρή) .

Η Σχολή εξασφάλισε 30 εισιτήρια για την εξαιρετική αυτήν, όσο και απαιτητική, παράσταση, που απευθύνεται σε μύστες του θεάτρου, στην τιμή των 10 ευρώ, το καθένα, για την Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2017, στις 20.00.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι και την Τετάρτη, 08 Νοεμβρίου 2017, στην ηλεκτρονική διεύθυνση evangeliki.school@gmail.com. Στη δήλωση παρακαλούνται να αναγράφουν το ονοματεπώνυμο, το κινητό τηλέφωνο του προσώπου επικοινωνίας, την παράσταση που επιθυμούν να παρακολουθήσουν και τον αριθμό εισιτηρίων μαθητών / ενηλίκων που επιθυμούν να κρατήσουν. Μέχρι την ίδια ημερομηνία, παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα. Οι μαθητές  του Γυμνασίου και Λυκείου παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα στην κυρία Καλυψώ Λάζου, στο Λύκειο της Σχολής. Εναλλακτικά οι μαθητές του Γυμνασίου μπορούν να παραδίδουν τα χρήματα στον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου, κύριο Μιχάλη Μιχαλιό και του Λυκείου στον Υποδιευθυντή του Λυκείου, κύριο Σωτήρη Χασάπη. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Ευχαριστίες προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που πλήρωσε για την τοποθέτηση αντιηλιακών μεμβρανών περίπου στα μισά παράθυρα των τάξεών μας.

Ήδη το «γυάλισμα» που έκαναν αρκετοί πίνακες μειώθηκε και το ερχόμενο καλοκαίρι πιστεύουμε ότι θα φανεί η διαφορά στην θερμική άνεση των παιδιών μας.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Λυκείου της Ευαγγελικής.

Ευχαριστίες προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

και

ο Σύλλογος Διδασκόντων του Λυκείου της Ευαγγελικής.

Πρόγραμμα ενημέρωσης γονέων

Οι καθηγητές του Προτύπου ΓΕΛ Ευαγγελικής θα ενημερώνουν τους γονείς των μαθητών – μαθητριών του Λυκείου κάθε 2η Τετάρτη, αρχής γενομένης από την Τετάρτη 18/10/2017.

Για να δείτε τις ημέρες και ώρες ενημέρωσης πατείστε εδώ.

Διακρίσεις σε Διαγωνισμούς