Πρωτιά της Σχολής μας (και φέτος) στον τοπικό διαγωνισμό EUSO

Το Σάββατο 5/12 διεξήχθη η τοπική προκριματική φάση του διαγωνισμού EUSO (Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών) στο Ε.Κ.Φ.Ε. Νέας Σμύρνης. Ο διαγωνισμός EUSO είναι ιδιαίτερος μιας που συνδυάζει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

• Είναι εργαστηριακός. Οι μαθητές δοκιμάζονται στην εκτέλεση πειραματικών διεργασιών και την ανάλυση των πειραματικών τους δεδομένων με στόχο την εξαγωγή συμπερασμάτων.
  • Είναι διεπιστημονικός. Πρόκειται για έναν τρίωρο διαγωνισμό, κατά τη διάρκεια του οποίου οι μαθητές δοκιμάζονται εργαστηριακά στη φυσική, τη χημεία και τη βιολογία.
  • Είναι ομαδοσυνεργατικός. Εν αντιθέσει προς άλλους γραπτούς διαγωνισμούς, κάθε σχολείο συμμετέχει με 3μελή ομάδα μαθητών. Οι μαθητές προκειμένου να επιτύχουν το στόχο τους οφείλουν να συνεργαστούν.

Στον τοπικό διαγωνισμό συμμετείχαν 8 σχολεία από την περιοχή ευθύνης του Ε.Κ.Φ.Ε. Νέας Σμύρνης και η Σχολή μας επανέλαβε την περσινή της επιτυχία καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση. Η τελική κατάταξη έχει ως εξής:

Σχολείο

52

66

162

Η ομάδα της Σχολής μας αποτελείτο από τους μαθητές Μαρίνο Κονταρά, Παναγιώτα Μπεθάνη, Νίκο Νικολάου και Οδυσσέα Παντελάκη. Οι συγκεκριμένοι μαθητές αποτέλεσαν μέρος μιας ευρύτερης ομάδας μαθητών που προετοιμάστηκε για το συγκεκριμένο διαγωνισμό και περιελάμβανε και τους Κατερίνα Αναγνωστοπούλου, Αλκμήνη Ζανιά, Γιάννη Καρυδά, Κυριάκο Οικονόμου, Νικήτα Πετρόπουλο και Αναστασία Τάπαρη. Την προετοιμασία των μαθητών ανέλαβαν οι καθηγητές της Σχολής μας Μαρία Δοκοπούλου, MSc. (Βιολογία), Δρ. Μαρία Διακόνου (Φυσική) και Δρ. Χριστόδουλος Μακεδόνας (Χημεία).

Μ. Κονταράς, Π. Μπεθάνη, Ο.Παντελάκης, Χ. Μακεδόνας, Ν. Νικολάου και Μ. Διακόνου.

Από τη φωτογραφία λείπει η Μ. Δοκοπούλου.

Ευχόμαστε καλή πρόοδο στα παιδιά του Λυκείου μας και την καλύτερη δυνατή εκπροσώπηση της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό της 23-1-2015 στο Αιγάλεω!